czwartek, 1 marca 2018

Książka: "Przygody Tomka Sawyera" Mark Twain

Dzieńdoberek!

Być może już wspominałam, że mimo trzydziestki na karku wciąż lubię wracać do typowo młodzieżowych, czy wręcz dziecięcych pozycji. Poniższa książka swoje lata już ma – tak samo, jak wydanie, które posiadam: starsze ode mnie o dobrych -naście lat. Jednak mimo swojego wieku i wielokrotnego czytania mój "Tomek" ma się nadal dość dobrze. I dzisiejszy wpis będzie właśnie o nim. 
Autor: Mark Twain
Gatunek: młodzieżowa, przygodowa
Wydawnictwo: Iskry
Liczba stron: 280


O czym jest książka?

Tomek jest sierotą, mieszkają wraz z przyrodnim bratem Sidneyem u pobożnej i dbającej o respekt ciotki. O ile jednak Sid jest chodzącym wzorem do naśladowania, to Tomkowi w głowie jedynie wygłupy, kombinacje i szaleństwa. Nieodparta żądza przygód popycha go do, często głupich i niebezpiecznych, zachowań, a przyjaźń z bezdomnym Huckiem wcale nie pomaga Tomkowi zachowywać się poważniej.

Moje wrażenia:

Książka "Przygody Tomka Sawyera" to pozycja typowo dziecięco-młodzieżowa, jednak mam do niej ogromny sentyment, i już jako dorosła osoba wracałam do niej kilka razy.
Dla współczesnych dzieci zabawy i wydarzenia z książki mogą być wręcz nierealne, bo w końcu dziś królują laptopy i smartphony, lecz mimo wszystko uważam, że historia przygód Tomka może je zainteresować. To okazja, by zobaczyły, jak świat wyglądał jeszcze nie tak dawno temu, by poznać swoich rówieśników z tamtych czasów.
Opowieść o Tomku jest napisana przyjaznym, prostym językiem, a szalone pomysły chłopca sprawiają, że nie można oderwać się od lektury. Jest to klasyczna przygodówka, jednak pojawiają się tu również wątki pierwszej "miłości", przyjaźni na dobre i złe, która nie zważa na różnicę statusu społecznego a także relacji rodzinnych, które nie zawsze bywają łatwe.
Myślę, że to jedna z takich pozycji, które mogą wciągnąć dorastające dziecko, zwłaszcza chłopca, w świat książek. 
Ocena:Do napisania!

Kupicie m.in. tutaj:


Obsługiwane przez usługę Blogger.

Obserwatorzy:

Koniecznie zajrzyj!

Książka: "Ja, wersja 2.0" Anna Gruszczyńska, Toon De Kock

Cześć! Chcę dziś napisać parę słów o... książce? Poradniku? Poniższą publikację ciężko wsadzić w sztywne ramy, bo jest naprawdę oryginalną...

Bądź na bieżąco :)

Ocena

2 3 4 5

(Prze)czytane:

Google+