niedziela, 11 marca 2018

Książka. "Dzieci planety Ziemia" Luiza Dobrzyńska

Cześć Wam!

Jako że zima w pełni, czytanie wydaje się być najdoskonalszą rozrywką. Chociaż po zastanowieniu stwierdzam, że pora roku nie ma tu nic do rzeczy.


Autor: Luiza Dobrzyńska
Gatunek: S-f
Wydawnictwo: Białe pióro


O czym jest książka?

"Po dwudziestu dwóch miesiącach podróży i wielu dramatycznych przejściach pięć ziemskich statków dotarło na planetę Patris, krążącą wokół mikro­gwiazdy Jewel."


Moje wrażenia: 

„Dzieci planety Ziemia” to trzecia część większego projektu Luizy Dobrzyńskiej. Pierwszy tom nosi tytuł „Dusza”, drugi to „Kawalkada”. W przygotowaniu jest „Ziemski kwiat”, na który, po przeczytaniu trzech wydanych już tomów, czekam z niecierpliwością.

Luiza Dobrzyńska jest pisarką, która kreuje genialnych bohaterów. Genialnych w tym kontekście, że się ich po prostu lubi. Wchodzą czytelnikowi za skórę i tam zostają, a ich losy ciekawią tak bardzo, że nie można się oderwać, nawet jeśli jest głęboka noc i obiecało się sobie, że „jeszcze tylko jeden rozdział”.

Luiza pisze spokojnie, jej świat jest poukładany, jednocześnie jednak zagmatwany – jak w życiu. Widać, że autorka jest dobrym obserwatorem, ponieważ świetnie oddaje niuanse panujące między ludźmi i ich zachowania. To sprawia, że książka staje się pełna.W tomie „Dzieci planety Ziemia” ekspedycja z Ziemi dociera w końcu do Patris. Zaczyna się powolne przystosowanie planety do kolonizacji. Pojawia się niewidzialny wróg, z którym poddani kapitana Kirka Willnera muszą walczyć, wykorzystując wszelkie możliwe środki... A to jeszcze nie koniec niespodzianek. Luiza zaskakuje na każdym kroku i podnosi napięcie do granic możliwości. Ostatnia scena bardzo mnie zaskoczyła – pozytywnie, i już nie mogę się doczekać kolejnych części.

Luiza nie zawahała się także zabijać, co świadczy o jej dojrzałości pisarskiej. Nie każdy bowiem jest w stanie tak pokierować fabułą, by zamordować kogoś, o kim wie się, że jest lubiany przez odbiorców. Żeby podkręcić atmosferę powiem, że nie jest to jedna osoba…!

Mimo że niezamierzenie, czuć w tym tekście ducha Star Treka, którego zarówno ja, jak i Luiza uwielbiamy. Nie wiem, czy to za sprawą androidów, czy tematu powieści, wiem natomiast, że jest to ogromny plus. Wielbicieli kosmicznych wypraw i kolonizacji nieznanych planet ta książka nie zawiedzie.

Na temat korekty, przeprowadzonej (podobno) przez wydawnictwo Białe Pióro niewiele powiem, ponieważ nie warto nawet o tym wspominać. Ktoś wykonał kawał złej roboty, co znacznie szkodzi autorce. Jednak dla tych, którym nie przeszkadzają błędy, podróż z „Dziećmi planety Ziemia” może okazać się satysfakcjonującą przygodą.


Ocena:

 Do zaczytania!


Ta i inne książki autorki do kupienia tutaj:


Obsługiwane przez usługę Blogger.

Obserwatorzy:

Koniecznie zajrzyj!

Książka: "Ja, wersja 2.0" Anna Gruszczyńska, Toon De Kock

Cześć! Chcę dziś napisać parę słów o... książce? Poradniku? Poniższą publikację ciężko wsadzić w sztywne ramy, bo jest naprawdę oryginalną...

Bądź na bieżąco :)

Ocena

2 3 4 5

(Prze)czytane:

Google+