piątek, 23 lutego 2018

Książka: "Twarz z lustra"

Cześć!
Mam tym razem przyjemność oceniać mroczną książkę, pełną dusznej atmosfery. Jesteście gotowi?


Autor: Elżbieta Wichrowska
Tytuł: Twarz z lustra
Gatunek: literatura współczesna
Wydawnictwo: wydawnictwo MG
Liczba stron: 560


O czym jest książka?

O powrocie do przeszłości, chociaż Ci, którzy nabrali skojarzeń z kultowym filmem, niech je porzucą.

Moje wrażenia:


Twarz z lustra” przyciągnęła mnie piękną okładką. Miałam nadzieję, że treść będzie równie intrygująca i ciekawa. Czy się rozczarowałam? Tego nie mogę powiedzieć, chociaż początkowo ciężko było „wejść” w akcję, poczuć tę książkę, zacząć nią żyć. Lubię, kiedy treść wciąga mnie tak bardzo, że nie umiem się oderwać. W tym wypadku tak nie było. Czasami z ulgą odkładałam lekturę, ponieważ byłam zmęczona. Co nie oznacza, że książka jest zła. Jest interesująca, szczególnie w drugiej części, którą czytało się z łatwością i zaciekawieniem.
Być może moja niechęć wynika z tego, że nie polubiłam głównej bohaterki, Łucji. Ani Włodzimierza, a przecież to dwie kluczowe postaci. Moją sympatię wzbudził za to Noel, który jest bohaterem drugoplanowym. Łucja jest specyficzną osobą i chyba każdy czytelnik będzie miał z nią podobnie jak ja – albo będzie ją lubił, albo nie.Twarz z lustra” to powrót do przeszłości. Bohaterka będzie musiała się zmierzyć z ciężkim dzieciństwem spędzonym na warszawskiej Pradze i powrócić do historii rodziny. Okryje tajemnice, których nie spodziewała się odkryć. Jednak to nie tylko opowieść o specyficznym śledztwie, ale także powieść o miłości, przyjaźni i próbach odnalezienia samego siebie. Elżbieta Wichrowska w genialny sposób przedstawia bohaterów. Są oni ludzcy, z wadami i zaletami, i to właśnie sprawia, że jest to dobra książka. Bo do żadnej z postaci nie podchodzi się obojętnie.
Na stronach, oprócz treści, czytelnik odnajduje także zdjęcia, które zatrzymują na chwilę. Ze starych fotografii patrzą na nas ludzie o fascynujących, pięknych lub brzydkich twarzach. Przystajemy na chwilę, by spoglądnąć w oczy kogoś żyjącego bardzo dawno temu. To wielki plus tej książki i uważam, że bardzo wzbogaca treść.
Twarz z lustra” można nazwać powieścią mroczną. Pełno w niej tajemnic i specyficznej, dusznej atmosfery. Przeszłość niczym welon otula główną bohaterkę, powraca niechcianymi, bolesnymi wspomnieniami, które zderzają się z wydarzeniami czasu teraźniejszego. Poznajemy osoby z przeszłości, których historia nie jest ani łatwa, ani przyjemna. Jednocześnie obserwujemy życie głównej bohaterki – rozstanie z mężem, spotkanie Włodzimierza, który zapoczątkuje wszystkie wydarzenia, przyjaźń z Wojtkiem i... Miskę. Przeszłość i teraźniejszość łączą się, prowadząc do zaskakującego finału.
Może czytając, poczujecie zapach tamaryszku...Ocena:Do usłyszenia :)Obsługiwane przez usługę Blogger.

Obserwatorzy:

Koniecznie zajrzyj!

Książka: "Ja, wersja 2.0" Anna Gruszczyńska, Toon De Kock

Cześć! Chcę dziś napisać parę słów o... książce? Poradniku? Poniższą publikację ciężko wsadzić w sztywne ramy, bo jest naprawdę oryginalną...

Bądź na bieżąco :)

Ocena

2 3 4 5

(Prze)czytane:

Google+