wtorek, 27 lutego 2018

Książka: „Krucha jak lód” Jodi Picoult

Moi Drodzy!

Żeby nie było, że mam mroczną duszę i czytam tylko krwawe kryminały... Dzisiaj odrywamy się na chwilę od mrocznej strony duszy ludzkiej i zagłębiamy się w świat Jodi Picoult :-)


Autor: Jodi Picoult
Gatunek: literatura obyczajowa
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Liczba stron: 616


„ Można sobie wmawiać: jestem gotowa stracić wszystko, byle tylko zdobyć jakąś pożądaną rzecz, ale to jest błędne koło, ponieważ temu, co chcesz poświęcić zawdzięczasz swój charakter. Gdy tego zabraknie, przestajesz być sobą”

O czym jest książka?

Charlotte i Sean oczekują przyjścia na świat swojego drugiego dziecka. Maja tylko jedno życzenie- żeby dziecko było zdrowe. Niestety okazuje się, że ich córeczka rodzi się z niezwykle rzadką chorobą genetyczną, objawiającą się łamliwością kości.
Kości dziewczynki łamią się, jak kruche gałązki, już w brzuchu mamy. Na świat przychodzi z kolejnymi złamaniami. Willow, dziewczynka krucha, jak lód, w wielu sześciu lat ma już ponad 50 złamań. Życie małej dziewczynki, to istna katorga. Droga przez łzy w niczym nie przypominająca życia innych dzieci. Willow porusza się na specjalistycznym wózku, nie może biegać, skakać, bawić się z innymi dziećmi. Nawet mocniejsze przytulenie jej przez jednego z rodziców, może oznaczać kolejne połamane kości.
Dziewczynka wychowuje się w szczęśliwej rodzinie. Jest mama, tata i starsza siostra, Amelia. Niezwykle kochająca się rodzina, zaczyna rozpadać się od środka, kiedy pojawiają się problemy prawne związane z choroba Willow. Rozpoczyna się bardzo trudny okres dla wszystkich członków rodziny. Małżeństwo kłóci się między sobą, matka nie potrafi odnaleźć dobrego kontaktu ze starszą córką, a Willow zdaje się być coraz bardziej nieszczęśliwa.

Ciąża Charlotte prowadzona była przez jej najlepszą przyjaciółkę, której kobieta ufała bezgranicznie. Dopóki nie pojawiają się problemy prawne, nie dopuszcza ona do siebie możliwości popełnienia błędu lekarskiego przez Piper. W obliczu wojny z systemem prawnym, uniemożliwiającym zrefundowanie dalszego leczenia ukochanej córeczki, Charlotte staje przed trudnym wyborem. Jak daleko będzie potrafiła posunąć się matka kochająca swoje dziecko bezgraniczna miłością? Czy zdolna będzie poświęcić wieloletnia przyjaźń, aby ratować córkę              i otrzymać środki na jej dalsze leczenie? 


Moje wrażenia:

Do mnie książka przemawia całym swoim pięknem. Picoult kolejny raz podejmuje niezwykle trudny temat. Łączy psychologię, medycynę oraz prawo, kształtując tym samym bardzo wyraźny obraz rodziny postawionej w okropnie trudnej sytuacji. Walka o życie dziecka okazuje się być ważniejsza niż cokolwiek innego.
Wielowymiarowa fabuła, lekki i przystępny język (który według mnie jest wizytówką Jodi Picoult) i spojrzenie na problem oczami wszystkich bohaterów, pozwalają czytelnikowi jeszcze bardziej wczuć się w powieść i zagłębić się w ich życie. I jak zwykle u tej autorki zmuszeni jesteśmy to przemyślenia bardzo ważnych życiowych kwestii: czy będąc w ciąży                      i dowiadując się o nieuleczalnej chorobie dziecka, które noszę pod sercem, byłabym w stanie zdecydować się na urodzenie go czy podjęłabym decyzję o aborcji? Ile jesteśmy w stanie znieść, przeżyć, poświęcić, aby ratować kogoś, kogo kochamy bezgraniczną miłością?

Krucha,jak lód” to 616 stron przesyconych emocjami, miłością, trudnymi wyborami, walką o życie bezbronnego dziecka. Niezwykle obrazowy i przejmujący obraz walki z nieugiętym systemem, dla którego niejednokrotnie zgodność statystyk i cyferek jest ważniejsza od ludzkiego życia. To kolejna powieść Picoult, która jest istną bomba emocjonalną, ale przede wszystkich bardzo pouczającą historią, z której (moim zdaniem) każdy czytelnik wynosi jakąś życiową mądrość. 
Ocena:Do następnego wpisu!
Obsługiwane przez usługę Blogger.

Obserwatorzy:

Koniecznie zajrzyj!

Książka: "Ja, wersja 2.0" Anna Gruszczyńska, Toon De Kock

Cześć! Chcę dziś napisać parę słów o... książce? Poradniku? Poniższą publikację ciężko wsadzić w sztywne ramy, bo jest naprawdę oryginalną...

Bądź na bieżąco :)

Ocena

2 3 4 5

(Prze)czytane:

Google+