sobota, 10 lutego 2018

Książka: "Czarne skrzydła" Sue Monk Kidd

Moi Drodzy!

Po dwóch recenzjach Tess Gerritsen długo zastanawiałam się o czym napisać tym razem :) Postanowiłam wybrać coś „lżejszego” niż kryminał i padło na literaturę piękną obcą. Książka, o którą wybrałam na dzisiaj to idealny tytuł na zimne niedzielne popołudnie. Ale do rzeczy!


Tytuł: „Czarne Skrzydła”
Autor: Sue Monk Kidd
Gatunek: literatura piękna 
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Ilość stron: 483


O czym jest książka?

Historia białej młodej kobiety i czarnej niewolnicy osadzona w Ameryce.
Sara jest córka sędziego Karoliny Południowej. Jej ojciec, plantator zalicza się do elity Charlestone. Jedenastoletnia dziewczynka nie potrafi wpasować się w świat, w którym przyszło jej żyć. Nie chce podzielać losu innych kobiet. Marzy o studiach prawniczych. W dniu jedenastych urodzin w prezencie otrzymuje czarnoskórą niewolnicę Szelmę. Jest to kolejny zwyczaj, którego mała dziewczynka nie potrafi zaakceptować. Jest zdania, że drugiego człowieka nie można posiadać na własność, dlatego też nie akceptuje otrzymanego niecodziennego prezentu.

Czarnoskóra Szelma, podobnie jak Sara, od najmłodszych lat buntuje się przeciwko niewolnictwu. Nie potrafi zaakceptować niewolniczego życia, na które została skazana. Jej bunt przeciwko utartym schematom początkowo przynosi jej bolesne kary, jednak upór z jakim broni swoich przekonań ostatecznie doprowadza Szelmę do zwycięstwa.Losy Sary i Szelmy są ze sobą ściśle związane. Obie, mimo różnicy pochodzeń, wyznają te same wartości. Uważają niewolnictwo za wielkie zło, natomiast pozycja kobiet niemających prawa głosu, jest dla nich czymś zupełnie nieakceptowalnym.

Moje wrażenia:

„Czarne Skrzydła” to niesamowita historia o problemach przynależności rasowej, silnej potrzebie do posiadania prawa głosu, spełniania marzeń oraz równości pomiędzy kobietami a mężczyznami. Losy młodej bogatej Sary oraz niewinnej czarnoskórej niewolnicy Szelmy opisane są w niezwykle precyzyjny sposób. Otrzymujemy bardzo wyrazisty i przejrzysty obraz życia zamożnych i biednych ludzi z Karoliny Południowej oraz zasad jakie tym życiem kierują.

„Czarne Skrzydła” to wręcz niewiarygodna historia ujmująca za serce. Losy dwóch kobiet pochodzących z różnych światów i ich nieugięta walka w imię własnych zasad. Walka z systemem, którą ostatecznie udaję się wygrać. Idealnie stworzony przez Sue Monk Kidd obraz życia w Karolinie Południowej sprawia, że od książki nie jesteśmy w stanie oderwać się ani na chwilę. Momentami śmieszna, zapierająca dech, a w innej chwili wywołująca łzy. Czytałam z zapartym tchem mocno kibicując obu kobietom dotarcia do upragnionego celu – wolności. 

Ocena:Do następnego!
Kasia 🙋


Obsługiwane przez usługę Blogger.

Obserwatorzy:

Koniecznie zajrzyj!

Książka: "Ja, wersja 2.0" Anna Gruszczyńska, Toon De Kock

Cześć! Chcę dziś napisać parę słów o... książce? Poradniku? Poniższą publikację ciężko wsadzić w sztywne ramy, bo jest naprawdę oryginalną...

Bądź na bieżąco :)

Ocena

2 3 4 5

(Prze)czytane:

Polecamy!

Google+