środa, 17 stycznia 2018

Książka: "Memento. Antologia o życiu i śmierci"

Cześć!
Nowy rok hula na całego, więc czas na nowe recenzje. Tym razem antologia, czyli coś, co trudno ocenić ze względu na mnogość autorów, ale spróbuję ;)Autor: wielu autorów
Tytuł: Memento. Antologia o życiu i śmierci
Gatunek: różne
Wydawnictwo: RW2010
Liczba stron: 224


O czym jest książka?

O życiu. O śmierci. Spojrzenia różnych osób na te zagadnienia sprawiają, że opowiadania czyta się raz z zapartym tchem, a innym razem ze znudzeniem.

Moje wrażenia:

Memento to jedna z lepszych antologii, które miałam okazję czytać. Przyznam, że podszedł mi temat, zarówno życie jak i śmierć niezmiennie mnie fascynują. Zadziwiające, jak bardzo różni się pogląd autorów na te dwa, najważniejsze dla nas przecież, zagadnienia. Na pewno na wyróżnienie zasługuje opowiadanie Hanny Fronczak "Dorosłość", które przyciągnęło moją uwagę ciekawymi postaciami, wartką fabułą, ciekawym pomysłem. Muszę powiedzieć, że gdy je skończyłam, żałowałam, że nie ma więcej.

(1)
Drugie opowiadanie, które chciałam tutaj wyróżnić, to "Czerwony śnieg" Katarzyny Kowalewskiej. Niebanalne postaci zawieruszone w niesamowitym, prawie nieprawdopodobnym zdarzeniu. Przyroda pokazuje, że potrafi zaskoczyć. I nagle okazuje się, że kiedy możemy coś stracić, nagle okazuje się to dla nas ważne. Interesujące opowiadanie, godne polecenia.
W tym rozdziale podobało mi się także "Siedem procent szans" Joanny Maciejewskiej. Przewrotne, zaskakujące, trzymające w napięciu.
W drugiej części MEMENTO MORI, znów wyróżnia się Hanna Fronczak i Katarzyna Kowalewska. Opowiadanie Kasi jest pełne klimatu, nieco przerażające, wciągające i zaskakujące. Hanna Fronczak wprowadza nas, po raz drugi, w ten sam świat i chociaż "Odwaga" podobała mi się nieco mniej niż dorosłość, to jednak jest dobra. Przyznam, że chętnie przeczytałabym książkę w tym uniwersum tej autorki.

Wymienione przeze mnie opowiadania są moimi ulubionymi. Reszta również była ciekawa, ale przyznam szczerze, że teraz, po kilku dniach od skończenia książki, nie pamiętam ich. Te, o którym pisałam wyżej, zapadły mi w pamięć, a to najlepsza recenzja dla opowiadania.
Memento to antologia, która wyróżnia się spośród innych nie tylko ciekawymi tematami przewodnimi, ale także świetnym piórem niektórych autorów (w sumie w tym wypadku autorek. I bardzo dobrze). Każdy z nich ugryzł temat po swojemu i to jest siła tej antologii - różnorodność!
Nie wszystkie opowiadania przypadły mi do gustu, a niektóre po prostu znudziły. Dlatego oceniam na cztery.
Ocena:Do napisania,
Patrycja
Źródła:
-----------------------------------------------------------------------
Obsługiwane przez usługę Blogger.

Obserwatorzy:

Koniecznie zajrzyj!

Książka: "Ja, wersja 2.0" Anna Gruszczyńska, Toon De Kock

Cześć! Chcę dziś napisać parę słów o... książce? Poradniku? Poniższą publikację ciężko wsadzić w sztywne ramy, bo jest naprawdę oryginalną...

Bądź na bieżąco :)

Ocena

2 3 4 5

(Prze)czytane:

Polecamy!

Google+